Course Schedule Winter 2019-2020

Course Schedule Winter 2019-2020

Not a Stanford student? Go to http://summer.stanford.edu for information on taking classes as a Summer Visitor.

Course timetable as of December 09, 2019

Course Title Instructor Time Room
cs1U Practical Unix Zelenski
cs22A Social & Economic Impact of Artificial Intelligenc Kaplan Th 1:30-2:50 STLC 111
cs41 Hap.py Code: The Python Programming Language Cain MW 3:00-4:20 Gates B12
cs43 Functional Programming Abstractions Cain TTh 4:30-5:50 200-030
cs51 CS + Social Good Studio Cain TTh 6:30-8:20pm STLC104
cs58N The Blockchain Revolution Will Not Be Televised Mitchell TTh 9:00-10:20 Lathrop 294
cs80Q Race and Gender in Silicon Valley Lee TTh 1:30-2:50 160-325
cs83 Playback Theater Reingold F 1:30-4:20 160-322
cs100A-2 Problem-solving Lab for CS 106A Parlante W 7:30-10:20pm 300-303
cs100A Problem-solving Lab for CS 106A Parlante Th 7:30-10:20pm 160-326
cs100B Problem-solving Lab for CS 106B Schwarz by arrangement
cs103 Mathematical Foundations of Computing Lee MWF 3:00-4:20 Hewlett 200
cs103A Mathematical Problem-solving Strategies Lee T 3:00-5:50 380-380Y
cs106A Programming Methodology Parlante MWF 3:30-4:20 Nvidia Aud
cs106B Programming Abstractions Schwarz MWF 11:30-12:20 Hewlett 200
cs106L Standard C++ Programming Laboratory Schwarz/Zeng TTh 1:30-2:50pm 200-002
cs106S Coding for Social Good Cain T 1:30-2:50pm Littlefield 104
cs107 Computer Organization and Systems Cain/Yan MF 12:30-2:20 Hewlett 200
cs107A Problem-solving Lab for CS 107 Cain M 3-5:50pm Littlefield 103
cs107E Computer Systems from the Ground Up Hanrahan/Zelen MF 11:30-12:50 Lathrop 299
cs108 Object-Oriented Systems Design Young TTh 3:00-4:20 Gates B03
cs109 Intro to Probability for Computer Scientists Varodayan MWF 1:30-2:50 420-050
cs110 Principles of Computer Systems Gregg/Troccoli MWF 1:30-2:50 Nvidia Aud
cs124 From Languages to Information Jurafsky TTh 3:00-4:20 Hewlett 200
cs129 Machine Learning (Applied) Ng/Bensouda Mo T 10:30-11:50 300-300
cs140 Operating Systems and Systems Programming Mazieres MW 1:30-2:50 Gates B03
cs140E Operating Systems Design and Implementation Engler MW 6:00-7:50pm Gates B12
cs142 Web Applications Rosenblum MWF 10:30-11:20 370-370
cs152 Trust and Safety Engineering Stamos MW 3:00-4:20 Gates B01
cs161 Design and Analysis of Algorithms Wootters MW 10:30-11:50 Nvidia Aud
cs182 Ethics, Public Policy, and Technological Change Sahami/Reich MWF 1:30-2:50 Bishop Aud
cs182W Ethics, Public Policy & Technological Change (WIM) Sahami/Reich MWF 1:30-2:50 TBD
cs190 Software Design Studio Ousterhout MWF 1:30-2:50 200-202
cs191 Senior Project (none listed) by arrangement
cs191W Writing Intensive Senior Project (none listed) by arrangement
cs192 Programming Service Project (none listed) by arrangement
cs193Q Introduction to Python Programming Parlante Th 6:00-9:50pm 320-105
cs194 Software Project Borenstein MW 3:00-4:20 200-002
cs194H User Interface Design Project Landay MW 1:30-3:20 Lathrop 180
cs194W Software Project (WIM) Borenstein MW 3:00-4:20 TBD
cs195 Supervised Undergraduate Research (none listed) by arrangement
cs198 Teaching Computer Science Sahami/Bowman M 4:30-6:20 420-040
cs198B Additional Topics in Teaching Computer Science Sahami/Rydberg TBD
cs199 Independent Work (none listed) by arrangement
cs199P Independent Work (none listed) by arrangement
cs205L Continuous Math Methods Emphasis on Machine Learn Fedkiw TTh 12:00-1:20 Skilling Aud
cs210A Software Project Experience with Corporate Partner Borenstein TTh 3:00-4:20 Gates 505
cs217 Hardware Accelerators for Machine Learning Olukotun/Pedra TTh 10:30-11:50 Huang 18
cs223A Introduction to Robotics Khatib MW 4:30-5:50 Gates B01
cs224N Natural Language Processing with Deep Learning Manning TTh 4:30-5:50 Nvidia Aud
cs228 Probabilistic Graphical Models: Principles and Tec Ermon TTh 9:00-10:20 Gates B01
cs230 Deep Learning Ng/Katanforoos T 9:00-10:20 Nvidia Aud
cs232 Digital Image Processing Girod MWF 1:30-2:50 scheduled by EE
cs234 Reinforcement Learning Brunskill MW 11:30-12:50 Bishop Aud.
cs237B Principles of Robot Autonomy II Bohg/Pavone MW 1:30-2:50 Gates B01
cs239 Advanced Topics in Sequential Decision Making Kochenderfer MW 1:30-2:50 sched by AA
cs243 Program Analysis and Optimizations Lam MW 4:30-5:50 Gates B03
cs245 Principles of Data-intensive Systems Zaharia TTh 1:30-2:50 Nvidia Aud
cs246 Mining Massive Data Sets Leskovec TTh 3:00-4:20 Nvidia Aud
cs246H Mining Massive Datasets Hadoop Lab Templeton/Lesk W 11:30-1:20 Gates B01
cs247S Service Design Stanford WF 9:30-12:20 Lathrop 180
cs248 Interactive Computer Graphics Fatahalian TTh 12:00-1:20 Gates B01
cs254 Computational Complexity Tan MW 4:30-5:50 Gates B12
cs255 Introduction to Cryptography Boneh MW 1:30-2:50 Bishop Aud.
cs259Q Quantum Computing Rubinstein TTh 3:00-4:20 MitchB67
cs260 Geometry of Polynomials in Algorithmic Design Anari TTh 1:30-2:50 160-314
cs261 Optimization and Algorithmic Paradigms Charikar TTh 10:30-11:50 EDUC 128
cs270 Modeling Biomedical Systems Musen TTh 1:30-2:50 sched by BMI
cs271 Artificial Intelligence in Healthcare Yeung MW 1:30-2:50 McCullough 115
cs273A The Human Genome Source Code Bejerano TTh 1:30-2:50 60-109
cs275A Symbolic Musical Information Selfridge-Fiel TTh 1:30-2:50 sched by Music
cs320 Value of Data and AI Zaharia/Zou WF 10:30-11:50 200-203
cs334A Convex Optimization Duchi TTh 10:30-11:50 Nvidia Aud
cs337 AI-Assisted Care Downing/Landay F 10:30-11:20 sched by MED
cs347 Human-Computer Interaction Research Bernstein WF 1:30-2:50 Littlefield 107
cs348A Computer Graphics: Geometric Modeling & Processing Guibas MW 3:00-4:20 Clark S361
cs348C Computer Graphics: Animation and Simulation James TTh 3-4:20pm 160-124
cs353 The Practice of Theory Research Reingold TTh 10:30-11:50 320-109
cs358A Programming Language Foundations Patrignani TTh 10:30-11:50 Thornt 209
cs366 Computational Social Choice Goel MW 1:30-2:50 460-334
cs373 Statistical and Machine Learning for Genomics Kundaje MW 11:30-12:50 LiKaShing 102
cs377G Designing Serious Games Wodtke TTh 1:30-4:20 320-109
cs390A Curricular Practical Training (none listed) by arrangement
cs390B Curricular Practical Training (none listed) by arrangement
cs390C Curricular Practical Training (none listed) by arrangement
cs390D Part-time Curricular Practical Training (none listed) by arrangement
cs393 Computer Laboratory (none listed) by arrangement
cs395 Independent Database Project (none listed) by arrangement
cs399 Independent Project (none listed) by arrangement
cs399P Independent Project (none listed) by arrangement
cs402 Beyond Bits & Atoms: Designing Technological Tools (none listed) T 8:30-11:20 sched by EDUC
cs402L Beyond Bits and Atoms: Lab (none listed) T 12:00-2:50 sched by EDUC
cs421 Designing AI to Cultivate Human Well-being Aaker/Li MWF 3:00-5:50 GSB schedules
cs448B Data Visualization Agrawala MW 4:30-5:50 Skilling Aud
cs448I Computational Imaging and Display Wetzstein MW 3:00-4:20 Thornton 102
cs499 Advanced Reading and Research (none listed) by arrangement
cs499P Advanced Reading and Research (none listed) by arrangement
cs529 Robotics and Autonomous Systems Seminar Pavone F 10:30am-12:20pmP sched by AA
cs547 Human-Computer Interaction Seminar Bernstein F 11:30-12:50 Gates B01
cs801 TGR Project (none listed) by arrangement
cs802 TGR Dissertation (none listed) by arrangement
cs91SI Digital Canvas: An Introduction to UI/UX Design Cain MW 3:30-4:20 Littlefield 104